A
A
A
Kontrast

Zima powoli odchodzi. Czas na wiosenne porządki!

Zima powoli odchodzi. Czas na wiosenne porządki!

5 marca 2021

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym wraz z początkiem marca rozpoczęło się pozimowe porządkowanie suwalskich ulic. Prace, które obejmują ponad 200 km dróg publicznych jak również blisko milion metrów kwadratowych ciągów pieszo-rowerowych, wykonują pracownicy Działu Oczyszczania i Napraw Zarządu Dróg i Zieleni.

To rutynowe działanie, które każdego roku, pod koniec I kwartału, prowadzone jest przez miejskie służby. Zazwyczaj w tym okresie, nie ma już śniegu, a w ciągu dnia i w nocy utrzymują się dodatnie temperatury. O ile w poprzednich latach zimy były łagodne, o tyle w tym roku często występowały obfite opady białego puchu. To spowodowało, że w ramach tegorocznej „Akcji zima”, do posypywania dróg i chodników zużyto blisko 2 000 ton soli oraz prawie 1 500 ton mieszanki piasku z solą. To co pozostało na drogach i chodnikach w najbliższym czasie zostanie usunięte.

– Do pozimowego porządkowania szlaków komunikacyjnych wykorzystywane są 3 zamiatarki. Działania prowadzone są głównie w godzinach popołudniowych, aby jak najmniej ingerować w ruch uliczny

– informuje Tomasz Drejer, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach. Nie bez znaczenia pozostaje także aura. Jak dodaje Dyrektor ZDiZ –

Kluczowe są tutaj warunki atmosferyczne, a dokładnie dodatnia temperatura. Sprzątanie ulic wymaga użycia dużej ilości wody. Przy temperaturach oscylujących w okolicach 0 st. C, prowadzenie takich działań mogłoby doprowadzić do oblodzenia ulic. Dlatego też stale monitorujemy aktualne warunki meteorologiczne oraz prognozy pogody.

Oprócz zamiatarek w terenie pracują także poszczególne brygady pracowników. W ramach prac porządkowych usuwają m.in. śmieci, które z różnych przyczyn nie trafiły do kosza.

 

– Niestety, co roku powtarza się ta sama sytuacja. Zaraz po tym jak zginie śnieg, odsłania się smutny krajobraz. Ilość śmieci zbieranych przez pracowników Działu Oczyszcznia i Napraw w parkach, bulwarach, skwerach czy nawet w centrum miasta, nie najlepiej świadczy o tym jak my, jako mieszkańcy, dbamy o nasze miasto. – komentuje sytuację Tomasz Drejer, Dyrektor ZDiZ.

 

Po zakończeniu wiosennych porządków, ulice i tereny dla pieszych zamiatane i myte będą systematycznie, aż do późnej jesieni.

Rozpoczęcie działań porządkowych nie oznacza, że całkowicie należy zapomnieć o zimie. Nadal trwa gotowość do podjęcia działań w przypadku powrotu zjawisk zimowych. Oznacza to całodobowe monitorowanie parametrów meteorologicznych i rzeczywistego stanu nawierzchni dróg oraz możliwość wyjazdu na ulice posypywarek i pługów.

Udostępnij: