A
A
A
Kontrast

Zderzenie szybowca z samolotem – ćwiczenia na lotnisku w Suwałkach

Zderzenie szybowca z samolotem – ćwiczenia na lotnisku w Suwałkach

7 listopada 2023

W miniony piątek, 3 listopada na lotnisku w Suwałkach odbyły się ćwiczenia z udziałem pracowników ZDiZ w Suwałkach oraz służb państwowych. Scenariusz zdarzenia obejmował m.in. gaszenie samolotu oraz udzielenie pomocy poszkodowanym.

Podczas ćwiczeń

Podczas awaryjnego lądowania szybowca na pasie 26L, z powodu braku siły nośnej, nie był on w stanie dolecieć do pasa, co spowodowało zderzenie z kołującym samolotem zmierzającym na pas 26R.

W wyniku kolizji samolot został zepchnięty z drogi kołowania, a szybowiec zatrzymał się na nim, powodując poważne uszkodzenia obu statków powietrznych. Po chwili zaczął unosić się dym z samolotu.

Szczęśliwie, w całej tej sytuacji nie było ofiar śmiertelnych. Na pokładzie samolotu znajdował się pilot, który odniósł niewielkie obrażenia, w tym potłuczenia i złamanie ręki. Natomiast pierwszy pilot szybowca doznał poważnych obrażeń i stracił przytomność, a drugi pilot odniósł obrażenia i dostał ataku paniki.

Procedury awaryjne w praktyce

To nie scenariusz filmu katastroficznego a wspólnych ćwiczeń pracowników Działu Utrzymania Lotniska Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach oraz Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Pogotowia Ratunkowego. Miały one na celu sprawdzenie już wypracowanych procedur w sytuacjach awaryjnych oraz doskonalenie umiejętności współpracy pomiędzy zespołami ratowniczymi.

Ćwiczenia sprawdziły w praktyce funkcjonujące procedury, zasady współpracy różnych służb i podmiotów, a także wiedzy funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w sytuacjach kryzysowych.

 Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ćwiczenia za zaangażowanie i profesjonalizm oraz za dbanie o bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży powietrznych.

Udostępnij: