A
A
A
Kontrast

Witold Urbanowicz patronem lotniska w Suwałkach

Witold Urbanowicz patronem lotniska w Suwałkach

2 lipca 2024

Przy okazji organizacji Air Show Odlotowe Suwałki odbyła się uroczystość nadania nazwy: „Lotnisko Suwałki imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza”. To decyzja Rady Miejskiej w Suwałkach i odpowiedź na petycję, którą złożono w Urzędzie Miejskim w Suwałkach by właśnie taką nazwę nadać suwalskiemu lotnisku.

– My, mieszkańcy Suwałk, mieszkańcy Suwalszczyzny pamiętamy o swoich bohaterach. Jednym z nich bez wątpienia jest Witold Aleksander Urbanowicz, który urodził się 116 lat temu w podsuwalskiej wsi Olszanka – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – To z inicjatywy mieszkańców Suwałk, Olszanki i rodziny w kruchcie kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła odsłonięto tablicę pamiątkową. W 2006 roku decyzją Rady Miejskiej Suwałk jego imieniem nazwano rondo u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Filipowskiej. Imię generała nosi również Szkoła Podstawowa w Olszance oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach. Dziś do tej listy dołączy obiekt w sąsiedztwie którego się znajdujemy – suwalskie lotnisko – podsumował Prezydent Suwałk.

Generał brygady pilot Witold Urbanowicz to jeden z najwybitniejszych polskich lotników, as myślistwa, podpułkownik Królewskich Sił Powietrznych, dowódca legendarnego Dywizjonu 303 i najskuteczniejszy polski lotnik w Bitwie o Anglię oraz jedyny polski pilot walczący w składzie amerykańskiego lotnictwa na froncie chińskim.

Wydarzenie poprzedził symboliczny przelot samolotów Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny z odpalonymi świecami dymnymi. Głos zabrali również m.in. Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski oraz rodzina Witolda Urbanowicza Pani Małgorzata Mikos.

Z okazji uroczystości został odczytany Apel Pamięci i oddana salwa honorowa przez żołnierzy 14 suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Inicjatywa by suwalskiemu lotnisku nadać imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza to oddolne działanie pochodzące od mieszkańca Suwałk – Pana Jerzego Ząbkiewicza. 

Udostępnij: