A
A
A
Kontrast

Trwają jesienne nasadzenia w mieście

Trwają jesienne nasadzenia w mieście

29 września 2022

Jesień zadomowiła się już u nas na dobre i to nie tylko w kalendarzu. Widać ją już w lasach, parkach i ogrodach. Jednak nie oznacza to zwolnienia tempa podczas prac przy roślinności miejskiej. Wręcz przeciwnie, jesień to bardzo dobra pora na zazielenienie miasta! W najbliższych tygodniach na terenie Suwałk zostanie zasadzonych 50 szt.  drzew oraz kilkanaście tysięcy kwiatów i krzewów.

Gdzie i jakie nowe nasadzenia?

W tunelach foliowych w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach trwają przygotowania do jesiennej oraz przyszłorocznej wiosennej obsady. Pracownicy ZDiZ pikują rośliny, podlewają oraz zabezpieczają sadzonki przed niskimi temperaturami, które mogą pojawić się już niedługo. Przez najbliższe tygodnie 15 tyś. bratków, stokrotek oraz niezapominajek będą pielęgnowane i obserwowane, a część z nich już teraz ozdobi nasze miasto. Zasądzone zostaną na Placu M. Konopnickiej oraz wzdłuż ul. Waryńskiego  i ul. Minkiewicza, a także w parku Północnym. Najwięcej nowych nasadzeń, bo aż 6 500 sztuk, pojawi się w parku Konstytucji 3-go Maja.

Dodatkowo na bulwarach przy Starej Łaźni zostanie posadzonych 2 540 sztuk roślin cebulowych – tulipany, krokusy i narcyzy będą zdobiły jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Suwalczan. Wiosną będzie można podziwiać bogate, wielobarwne i urozmaicone ukwiecenia, które powstają m.in. dzięki połączeniu bylin z roślinami jednorocznymi.

Planowane są również nasadzenia drzew wzdłuż ulicy gen. W. Sikorskiego. Sadzone drzewa są wytrzymałe na trudne warunki miejskie, o obwodach od 10 do 12 cm. Tak więc wzdłuż suwalskiej arterii pojawią się dobrze znane jesiony, klony i brzozy.

Chopina Park – Zielona Skarpa

Suwałki zazielenią się również dzięki obsadzeniu skarpy przy ul. Chopina. Inwestycja zostanie przeprowadzona w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Chopina Park – Zielona Skarpa” w ubiegłorocznym głosowaniu uzyskał 2620 głosów mieszkańców.

Na skarpie zostanie zasadzonych w sumie 3 000 szt. traw, bylin oraz krzewów. Będą to m.in. trzcinnik ostrokwiatowy, pięciornik krzewiasty, pęcherznica kalinolistna oraz berberys Thunberga. Krzewami obsadzony również zostanie środkowy pas zieleni ul. Gen. K. Pułaskiego od ul. Świerkowej do ul. Chopina.

Warto tutaj podkreślić, iż sadząc krzewy w pasach drogowych, pracownicy ZDiZ zwracają uwagę na to, aby były one możliwie odporne na zasolenie i zanieczyszczenie gleby, wysokie i niskie temperatury, silne wiatry oraz by radziły sobie z czasowymi, często przedłużającymi się, niedoborami wód opadowych.

Oprócz nasadzeń, rozpoczęły się także prace przygotowujące do zimy. Wykonywane są ostatnie koszenia trawy oraz przycinanie krzewów. Ponadto rośliny obsypywane są korą, żeby mogły przetrwać mrozy.

Wszystko po to aby wiosną miasto pięknie zakwitło wielobarwnymi kwiatami i krzewami.

Udostępnij: