A
A
A
Kontrast

Stacja tankowania samolotów w Suwałkach!

Stacja tankowania samolotów w Suwałkach!

11 października 2023

Dzięki staraniom i przy współpracy wielu podmiotów na zarządzanym przez Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach Lotnisku uruchomiono stację tankowania samolotów.

Dystrybutory oraz zwijadła o długości 30 i 40m zlokalizowane są w południowo zachodnim narożniku płyty postojowej, a tuż obok znajdują się dwa zbiorniki o łącznej pojemności 50 tysięcy litrów (każdy zbiornik podzielony jest na odseparowane grodzie w których znajdują się różne rodzaje paliw).

Operatorem i dostawcą paliw jest Warter Aviation – jedyny Polski producent benzyn lotniczych, jest to dziewiąta stacja paliw działająca pod tą marką.

Na lotnisku w Suwałkach (EPSU) dostępne są trzy rodzaje paliw: benzyna lotnicza Avgas 100LL, benzyna lotnicza UL-91 i paliwo lotnicze JET A-1.

Oferowane przez Warter Fuels benzyny Avgas mają certyfikaty wydane przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i są produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami ASTM oraz Def Stan.

Stacja w Suwałkach została wybudowana w standardzie JIG. Zbiorniki paliwowe zabezpieczone są od wewnątrz powłoką epoksydową odporną na działanie paliw lotniczych, rurociągi ssące oraz tłoczne wykonane są ze stali nierdzewnej, paliwo jest odpowiednio filtrowane za pomocą filtrów do paliw lotniczych i wydawane za pomocą dostosowanych do paliw lotniczych dystrybutorów i węży paliwowych na zwijadłach.

Benzyny mogą być podawane do zbiorników statków powietrznych z wydajnością ok. 40l/min lub 80 l/min, a paliwo lotnicze JET-A1 z wydajnością do 180 l/min.

Tankowanie jest możliwe w systemie 24/7 dla osób posiadających karty flotowe Warter Aviation a dla pozostałych klientów po wcześniejszym kontakcie z obsługą stacji  pod numerem tel. + 48 602 640 355.

Udostępnij: