Na terenie miasta rozpoczęły się już pierwsze prace zwiastujące nadejście oczekiwanej przez wszystkich wiosny. Pracownicy Działu Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach oprócz wygrabiania trawników zajmują się obecnie również ściółkowaniem krzewów i rabat kwiatowych zrębkami gałęzi. Oczywiście podczas sprzyjających warunków atmosferycznych.
Proces ściółkowania polega na wysypywaniu powierzchni wokół drzew, krzewów i bylin rozdrobnionymi gałęziami pozyskanymi z cięć sanitarnych i technicznych drzew oraz przycinania żywopłotów. Po tych zabiegach pozostają ścięte gałęzie, są one cięte za pomocą rozdrabniacza do gałęzi, a powstałe zrębki, po przekompostowaniu wykorzystywane są do ściółkowania rabat.
Ściółkowanie roślin nie tylko wprowadza ład i ogranicza wzrost chwastów ale ma też bardziej wszechstronne znaczenie. Ściółka tworzy warstwę buforową. Chroni ziemię przed szybkim parowaniem wody, dzięki czemu rośliny są bardziej wytrzymałe na promienie słoneczne w sytuacji gdy nie ma możliwości zapewnienia im regularnego podlewania. Zimą zabezpiecza glebę przed przemarzaniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Ściółkowanie roślin zapobiega też wzrostowi chwastów, ponieważ trudno im się przebić przez jej warstwę, a jeśli już wyrosną, łatwo je wyrwać. Ściółka organiczna to także doskonały nawóz. Rozkładając się, tworzy próchnicę, która jest nie tylko źródłem substancji odżywczych potrzebnych roślinom, ale również poprawia strukturę gleby. Im więcej jest próchnicy w ziemi, tym jest ona bardziej pulchna i przewiewna, a jednocześnie lepiej zatrzymuje wilgoć.
W naszym mieście ściółkowanie roślin zrębkami rozpoczęło się z początkiem marca, kiedy ziemia już trochę się ogrzała jednak nadal pozostała wilgotna. Proces ten wykonywany jest wokół większości krzewów i rabat kwiatowych, głównie bylinowych.
Powyższe prace wykonywane są corocznie wraz z nadejściem ciepłych dni, jednak jeżeli jesienią odbywają się nasadzenia nowych roślin ściółkowanie wykonywane jest po ich nasadzeniu aby ochronić rośliny przed mrozami. Taka sytuacja miała miejsce podczas prac w Parku Północnym.
Regularne ściółkowanie przestrzeni pomiędzy roślinami, a także uzupełnianie i wymiana materiału wokół roślin na ściółkę, ma korzystny wpływ na ich wzrost.