A
A
A
Kontrast

Ruszyła przebudowa schodów nad Czarną Hańczą

Ruszyła przebudowa schodów nad Czarną Hańczą

5 października 2020

Dziś rozpoczął się remont schodów łączących ul. T. Noniewicza z ul. Polną. Długo wyczekiwana inwestycja z pewnością ucieszy mieszkańców osiedla domów jednorodzinnych górujących nad Czarną Hańczą, ale także spacerujących wzdłuż nadrzecznych bulwarów. Remont, a w zasadzie budowa nowych schodów, jest efektem projektu zgłoszonego do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020), na który w głosowaniu przeprowadzonym jesienią ubiegłego roku zagłosowało ponad 1000 osób.

Zakres inwestycji, której zakończenie planowane jest w pierwszej połowie listopada obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących schodów terenowych, budowę ciągu komunikacyjnego z kostki typu Polbruk gr. 8 cm na podsypce cementowo-piaskowej C-7,5, wykonanie schodów terenowych ze stopni betonowych na ławie z betonu C 12/15, wykonanie barierek oraz poręczy schodowych zabezpieczających. Ponadto zostanie wykonane także oświetlenie, przy czym w tym roku zostanie położona instalacja, a w 2021 roku zostaną zamontowane latarnie z energooszczędnymi oprawami ledowymi.

Schody nad Czarną Hańczą to inicjatywa mieszkańców Osiedla Polna, którzy kilkadziesiąt lat temu we własnym zakresie postanowili wykonać stopnie na zboczu wzgórza opadającego do koryta rzeki. Z uwagi na zły stan techniczny przejście zostało zamknięte. W świetle obowiązujących przepisów nie mogą pozostać poprowadzone w linii prostej, dlatego zmieni się też ich usytuowanie.

Koszt przebudowy schodów to 100 tys. złotych. Inwestycję zrealizuje Dział Bieżącego Utrzymania Zarządu Dróg i Zieleni.

Udostępnij: