A
A
A
Kontrast

Rower jako alternatywny środek transportu? W Suwałkach na dwóch kółkach dojedziesz praktycznie wszędzie!

Rower jako alternatywny środek transportu? W Suwałkach na dwóch kółkach dojedziesz praktycznie wszędzie!

20 września 2020

Od środy (16.09.2020 r.) trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To inicjatywa, którą w 2002 roku wprowadziła Komisja Europejska. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców miast, a w szczególności dużych ośrodków, do zmiany niekorzystanych dla środowiska i zdrowia przyzwyczajeń w zakresie codziennego przemieszczania się. Ma to nastąpić poprzez wybór ekologicznego środka transportu, którym jest np. rower lub miejska komunikacja. Powszechną praktyką, która towarzyszy akcji, jest także zabieranie pasażerów przez osoby, które codziennie same podróżują samochodem i z obiektywnych przyczyn nie mogą z tego zrezygnować. Wszystko po to, aby ograniczyć emisje spalin do atmosfery i tym samym poprawić jakość powietrza w mieście.

Zachęcamy do tego, aby w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który potrwa do wtorku 22 września (w Suwałkach do 27 września), zdecydowanie wybrać rower. Doskonale rozwinięta sieć ścieżek rowerowych umożliwia dotarcie na „dwóch kółkach” praktycznie w każde miejsce, bowiem na terenie miasta jest już ponad 80 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Dojechać rowerem można naprawdę wszędzie: do szkoły, ważnych instytucji czy do pracy. W ostatnich latach wybudowano drogę dla rowerów m.in. do Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, w której znajdują się największe zakłady pracy. Z obserwacji wynika, iż ten szlak cieszy się dużą popularnością wśród pracowników przedsiębiorstw z południowej części miasta szczególnie wiosną i latem.

Oficer rowerowy, czyli „urzędnik na rowerze”.

O jakość ścieżek rowerowych budowanych przez suwalski samorząd dba Oficer rowerowy. To stanowisko pojawiło się w Zarządzie Dróg i Zieleni 4 maja 2015 roku. Do jego głównych zadań należy również usprawnienie i zwiększenie udziału ruchu jednośladów w komunikacji miejskiej oraz wskazywanie kierunków rozwoju infrastruktury rowerowej poprzez udział w pracach projektowych. To do Oficera rowerowego suwalscy cykliści mogą zgłaszać wszelkie pomysły w sprawie poprawy infrastruktury. Zainteresowani mogą to uczynić przesyłając informacje na adres e–mail: oficer.rowerowy@zdiz.suwalki.pl lub pozostawiać wiadomości na automacie zgłoszeniowym ZDiZ w Suwałkach (87) 563 17 68. Oczywiście istnieje również możliwość spotkania w siedzibie przy ul. Sejneńskiej 84.

Najbliższa niedziela Dniem Bez Samochodu!

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywa się także Dzień Bez Samochodu. Ma to miejsce 22 września, ale w Suwałkach to święto obchodzone jest w niedzielę poprzedzającą lub następującą po ww. dacie. W tym roku będzie to 27 września i ma związek z miejskim finałem rywalizacji, która odbywa się w ramach Rowerowej Stolicy Polski.

Z tej okazji od kilkunastu lat ma miejsce symboliczny przejazd rowerzystów z parkingu marketu znajdującego się przy ul. Kowalskiego do Parku Konstytucji 3-ego Maja. W ten sposób mieszkańcy miasta pokazują, iż rower rzeczywiście może być alternatywny środkiem transportu. Tradycyjnie Zarząd Dróg i Zieleni włączył się w organizację tego przedsięwzięcia. Wspólnie z Policją i Strażą Miejską zabezpieczy trasę przejazdu. Ale to nie jedyne działania.

Tego dnia w Parku Konstytucji 3-ego Maja, na stoisku Zarządu Dróg i Zieleni, z mieszkańcami miasta zainteresowanymi rozwojem dróg dla rowerów spotka się Oficer rowerowy.

Udostępnij: