A
A
A
Kontrast

Rondo im. Olimpijczyków Polskich oficjalnie otwarte

Rondo im. Olimpijczyków Polskich oficjalnie otwarte

14 września 2020

Pomimo tego, że służy kierowcom już od kilku miesięcy, to wyjątkowo dziś, w poniedziałek 14.09.2020 r., miało miejsce symboliczne otwarcie ronda im. Olimpijczyków Polskich. Wszystko za sprawą uroczystego przekazania i podniesienia na maszt flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odsłonięcia tablic informacyjnych z nazwą ronda.

W uroczystości wzięli udział wybitni  sportowcy, medaliści olimpijscy i mistrzostw świata, władze miasta i zaproszeni goście związani ze światem sportu. Tuż po rozpoczęciu uroczystości o godz. 13:00, u zbiegu ulic Sportowa i Aleksandry Piłsudskiej. rozbrzmiał hymn olimpijski, podczas którego podniesiono flagę PKOl. Tego symbolicznego aktu dokonał poczet sztandarowy, który utworzyli związani z Suwałkami olimpijczycy: Wojciech Fortuna, Joanna Mendak oraz Maria Andrejczyk.

Rondo Olimpijczyków Polskich w ostatnich dniach zostało zaadaptowane według projektu Olgi Wasilewskiej, absolwentki Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jednocześnie laureatki nagrody Prezydenta Miasta Suwałk w konkursie na najlepsze prace dyplomowych dotyczących Suwałk.

W centralnym miejscu pracownicy Działu Bieżącego Utrzymania przygotowali specjalny cokół, na którym posadowiono 10 metrowy maszt. Natomiast pracownicy Działu Zieleni Miejskiej zadbali o estetykę skrzyżowania. Na rondzie zostały posadzone cis pośredni, jałowiec płożący, kostrzewa sina, szałwia omszona,  śmiałek darniowy, narcyz (cebule). Niestety na pełny efekt trzeba będzie poczekać do wiosny, bowiem to wtedy na biało zakwitnie m.in. narcyz.

Przypominamy, iż Rondo im. Olimpijczyków Polskich to jedno z kilku nowych skrzyżowań o ruchu okrężnym, które otrzymało w 2019 i 2020 roku nazwę. Do tej grupy należy zaliczyć rondo im. Bohaterów Powstania Sejneńskiego (ul. Sejneńska/Przemysłowa), rondo im. Jana Bosko (ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego/rotmistrza Witolda Pileckiego), rondo im. Aleksandra Seredyńskiego (ul. Północna/ rotmistrza Witolda Pileckiego) oraz rondo 300-lecia Suwałk (ul. Utrata/Aleksandry Piłsudskiej).

Udostępnij: