A
A
A
Kontrast

Remont zabytkowej altany

Remont zabytkowej altany

16 czerwca 2023

Rozpoczęły się prace renowacyjne przy zabytkowej altanie w Parku Konstytucji 3 Maja. Inwestycja nadzorowana jest przez Dział Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach, a prace przeprowadzi doświadczony stolarz z długoletnim stażem pracy w dziedzinie wykonawstwa i remontu zabytkowych obiektów. Po zakończeniu remontu altana zachowa pierwotny wygląd i… urok.

Zakres robót obejmuje między innymi odnowienie pokrycia dachowego, demontaż i renowację zdrowych elementów oraz wymianę spróchniałych części altany, oczyszczenie elementów ze starych powłok malarskich i wykonanie izolacji zabezpieczającej fundamenty przed wilgocią. Altana zostanie także pomalowana farbą zabezpieczającą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i biologicznymi z zachowaniem oryginalnej kolorystyki.

Już w zeszłym roku zakres prac został uzgodniony z ówczesnym miejskim konserwatorem zabytków i zostały uzyskane stosowne pozwolenia.

Remont altany był planowany przez Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach od dłuższego czasu, jednak z powodu braku środków był przekładany. Obecnie inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, a na projekt swój głos oddało 341 suwalczan. Początkowo inwestycja nie znalazła się w gronie zwycięskich propozycji, jednak dzięki uzyskanym oszczędnościom podczas realizacji innych projektów Urząd Miasta w Suwałkach podjął decyzję o realizacji trzech dodatkowych propozycji, m.in. remontu powyższej altany.

Prace mają zakończyć się do 29 września tego roku.

Udostępnij: