A
A
A
Kontrast

Przyszła wiosna – czas na bratki!

Przyszła wiosna – czas na bratki!

21 kwietnia 2023

Bratki co roku pojawiają się w suwalskiej przestrzeni publicznej, by nadać miastu kolorowego i wiosennego wyglądu. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w pierwszej połowie kwietnia, a żółte, białe i fioletowe kwiaty pojawiły się między innymi wzdłuż ulicy Kościuszki oraz w gazonach na suwalskich bulwarach. Zakończenie nasadzeń bratków planowane jest do końca miesiąca.

Każdego roku na terenie Suwałk pracownicy Działu Zieleni Miejskiej ZDiZ w Suwałkach sadzą kilkadziesiąt tysięcy kwiatów, bylin oraz krzewów różnych gatunków. Oprócz nich miejską przestrzeń zdobią kolorowe kwiaty roślin cebulowych, które zasadzane są jesienią, a już niedługo będzie można zobaczyć je w pełnym rozkwicie.

W 2023 roku nie będzie inaczej, bowiem do nasadzenia przeznaczono łącznie około 30 000 roślin jednorocznych i dwuletnich, których sadzonki znajdą się w różnych lokalizacjach naszego miasta. W zależności od pory roku do nasadzeń wykorzystywane będą różne gatunki kwiatów sezonowych. Dzięki temu niemal przez cały rok Suwałki będą cieszyły mieszkańców ukwieconą przestrzenią.

Tradycyjnie na wiosnę zostanie posadzonych najwięcej bratków w szerokiej palecie barw. Od różnych odcieni koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, po zielenie i fiolety. Ale to nie jedyne kwiaty, którymi ozdobione będą Suwałki. W mniejszych, ale zauważalnych ilościach posadzone zostaną stokrotki i niezapominajki.

Bratków pojawi się w sumie około 7 000 szt. Część z nich trafi m.in. do Parku Konstytucji 3 Maja czy na Plac im. Marii Konopnickiej. Wiosenne kwiaty przycupną również na kwietnikach w Parku Północnym oraz na skwerze Radia 5, natknąć będzie można się na nie także na zieleńcu przy Starej Łaźni. Ponadto bratkami obsadzone zostanie otoczenie Pomnika Żołnierzy Września oraz Plac Św. Krzyża. Bratków nie zabraknie również na skarpie przy ul. Noniewicza i rogu ul. Wojska Polskiego i ul. Pogodnej.

Tymi pięknymi wiosennymi kwiatami obsadzone zostaną również gazony zlokalizowane w kilkudziesięciu punktach na terenie całego miasta. Ubarwią one przestrzeń m.in. na skwerze przyul. A. Kowalskiego, w Parku Północnym oraz wzdłuż ulic T. Kościuszki, ks. A. Hamerszmita oraz ul. Sopockiej i ul. 24 sierpnia.

Jeśli o wiosennych kwiatach mowa, to nie można zapomnieć o stokrotkach i niezapominajkach. W tym roku ZDiZ w Suwałkach planuje posadzić ok. 2 000 szt. tych kwiatów m.in. na kwietnikach na Placu im. Marii Konopnickiej, przy ul. gen. Z. Podhorskiego, R. Minkiewicza czy przy ul. L. Waryńskiego.

Nasadzenia letnie

Gdy po 15 maja „zimni ogrodnicy” już sobie pójdą, wiosenne nasadzenia ustąpią miejsca letnim. Sezonowe gatunki trafią na rabaty, do donic i gazonów. Dominować będą: aksamitki, begonie, pelargonie oraz kanna i starzec popielaty, których łącznie pojawi się ok. 21 100 szt.

Obecnie w namiotach Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej przy ul. Sejneńskiej przygotowywane są aksamitki. Pod koniec miesiąca, gdy na kwiatach pojawią się liście właściwe planowane jest rozpoczęcie pikowania, czyli przesadzanie roślin do doniczek lub pojemników, gdzie będą miały więcej podłoża i więcej miejsca do dalszego wzrostu i rozwoju, zarówno części podziemnej rośliny, jak i nadziemnej. W tym roku mieszkańcy Suwałk będą mogli podziwiać ok. 2 000 sztuk tych kwiatów rozlokowanych w większości kwietników oraz rabatach kwiatowych, np. podczas ułożenia słowa Pogodne Suwałki.

Udostępnij: