Grabienie liści, przycinanie i ściółkowanie krzewów oraz przygotowywanie roślin do sadzenia. Pracownicy Działu Zieleni Miejskiej już od kilku tygodni wykonują prace zwiastujące nadejście oczekiwanej przez wszystkich wiosny.
Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach przygotowują się do sezonu wiosennego. Obecnie w Dziale Zieleni Miejskiej trwa przygotowywanie pierwszych roślin, które za kilka tygodni pojawią się na ulicach Suwałk.
W drugiej połowie lutego rozpoczęło się oczyszczanie kłączy kanny – egzotycznej rośliny, która jest ozdobą kwietników w przestrzeni miejskiej od wielu lat. Obecnie kłącza kanny pielęgnowane są w donicach, a wiosną zostaną posadzone do gruntu. W sumie na terenach miejskich pojawi się około 500 sztuk tej pięknej rośliny.
Natomiast pod koniec marca rozpocznie się proces produkcji aksamitek. Kwiaty, które latem można podziwiać w wielu rabatach,pod koniec miesiąca zostaną wysiane do skrzynek. Następnie po pikowaniu i osiągnięciu odpowiedniej wysokości będą wykorzystywane do urozmaicenia barw na kwietnikach miejskich. Aksamitki są kwiatami nektarodajnymi i bardzo lubianymi przez owady zapylające, w tym pszczoły. Średnio w ciągu roku wysadzanych jest ok. 8000 sztuk tych roślin.
Przygotowania do wiosny to nie tylko wysiew kwiatów, obecnie trwa przycinanie żywopłotów. Wczesna wiosna to najlepszy czas na wykonanie tego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Na terenie całego miasta zostały przycięte rośliny, które kwitną latem: tawuła japońska , pęcherznica, róża pomarszczona, ligustr oraz trawy ozdobne.
Rośliny zostały przycięte na wysokości 15-30-50 cm, by pobudzić je do wytworzenia wielu silnych, nowych pędów, na których pojawią się kwiaty. Zaniechanie cięcia spowodowałby ich nadmierny wzrost, zbyt duże zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.
Trwa również wiosenne grabienie liści, które pozostały na zimę. Łącznie pracownicy ZDiZ wygrabią prawie 15 ha trawników, głównie w parkach, na skwerach i bulwarach oraz pasach drogowych. Natomiast w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie ściółkowania krzewów i rabat kwiatowych zrębkami gałęzi.