Trwają przygotowania do jednej z największych inwestycji drogowych najbliższego roku. Choć umowa na przebudowę ulic Wylotowej i Kolejowej została podpisana już latem 2025 r., to od kilku tygodni prowadzone są intensywne prace nad dokumentacją projektową. To niezbędny krok, dzięki któremu wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty budowlane w terenie z pełną precyzją i bezpieczeństwem.
Co będzie obejmować przebudowa?
Projekt zakłada kompleksową modernizację dwóch ważnych ulic prowadzących do „Trasy Wschodniej”. W planie są m.in.:
- przebudowa jezdni ul. Wylotowej i Kolejowej do szerokości 7 metrów,
- budowa nowego chodnika o szerokości 2 metrów,
- stworzenie ciągu pieszo–rowerowego o nawierzchni bitumicznej szerokości 2,5 m,
- budowa kanalizacji deszczowej,
- modernizacja podziemnych instalacji technicznych.
Całkowity koszt przebudowy ul. Wylotowej i Kolejowej to 8 663 341,74 zł, z czego3 698 000 zł pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2025, natomiast pozostałą część stanowią środki miasta.
Umowę na realizację inwestycji podpisał 8 sierpnia 2025 r. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Suwałk, które ma 400 dni na wykonanie całego zadania.
Inwestycja jest elementem większego planu modernizacji wschodniego układu drogowego Suwałk. W kolejce do remontu są już kolejne ulice, m.in. ul. Chopina, a także planowane połączenia ul. Kowieńskiej z ul. Świtalskiego.
Najpierw umowa, potem dopracowanie szczegółów
Formuła „zaprojektuj i wybuduj” to model, w którym ten sam wykonawca odpowiada za kompletny projekt inwestycji oraz wykonanie wszystkich robót budowlanych. Projekt, który powstaje po podpisaniu umowy zawiera analizy terenu, uzgodnienia, badania gruntu, rozwiązania drogowe i odwodnieniowe. Dopiero po zakończeniu tego etapu i uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej można rozpocząć roboty w terenie.
Rola ZDiZ w Suwałkach w całym procesie
Dział Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach analizuje, opiniuje i uzgadnia dokumentacje projektowe. To ZDiZ w Suwałkach reprezentuje miasto na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej zadania i czuwa nad tym, by opracowywany projekt był zgodny z obowiązującymi przepisami.
Na biurka specjalistów ZDiZ trafiają wszystkie części dokumentacji projektowej w zakresie rozwiązań drogowych, parametrów technicznych oraz sprawdzenie kolizji z istniejącą infrastrukturą. Pracownicy dokładnie analizują każdy rysunek i każdą tabelę, zgłaszają uwagi i kierują projekt do kolejnych uzgodnień.
W miarę postępów ZDiZ w Suwałkach pilnuje również jakości całej dokumentacji– tak, aby wykonawca mógł wejść na plac budowy z kompletnymi, dopracowanymi materiałami.
Obecnie trwa szczegółowa analiza i dopracowywanie dokumentacji projektowej, w tym: projektów drogowych, chodników i ciągu pieszo–rowerowego oraz przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej i ustalanie organizacji ruchu na czas robót.
To prace, których mieszkańcy zwykle nie widzą, ale które decydują o powodzeniu całej inwestycji.
Przebudowa Wylotowej i Kolejowej to kolejny krok w unowocześnianiu miejskiej sieci dróg. Dzięki aktualnie prowadzonym pracom projektowym budowa będzie mogła ruszyć sprawnie i bezpiecznie, a efekt końcowy będzie służył mieszkańcom przez długie lata.