A
A
A
Kontrast

Pielęgnacja miejskiego drzewostanu. Trwa akcja wiązania drzew.

Pielęgnacja miejskiego drzewostanu. Trwa akcja wiązania drzew.

30 kwietnia 2021

Od ponad dwóch tygodni na terenie miasta trwa akcja podwiązywania drzew. Działania, które mają na celu wzmocnienie struktury drzew, w szczególności jego ochronę  przed wyłamaniem konarów czy też rozszczepieniem pnia, na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach wykonuje firma arborystyczna. Po wnikliwej ocenie kondycji miejskiego drzewostanu do podwiązania zostało wytypowanych 21 drzew, z czego 11 w Parku Konstytucji 3-ego Maja.  

Ze względu na specyficzne, nienaturalne, miejskie środowisko w jakim drzewa żyją, narażone są na większe uszczerbki wytrzymałości oraz kondycji. Szczególnie gałęzie narażone są na przypadki złamań i opadu, przy czym są wysoko ponad ludzkimi głowami i ciężko jest dostrzec ewentualne uszkodzenia czy też choroby.

By zminimalizować ryzyko odłamania i upadku gałęzi, co przede wszystkim stanowi realne zagrożenie dla człowieka i jego mienia, od wielu lat stosuje się różne metody ich zabezpieczenia. Jedną z nich jest podwiązywanie konarów. Co prawda historia zabezpieczania drzew przy użyciu lin sięga XIX wieku, to dopiero na przełomie lat 80-tych i 90-tych technika ich wykonania doczekała się rewolucji. W Niemczech pojawiły się wówczas polipropylenowe wiązania elastyczne, które z powodzeniem stosowane są do dzisiaj. Jest to zdecydowanie bezinwazyjna metoda ochrony i jedna z najbardziej skutecznych. Należy nadmienić, iż stosowane szczególnie w XX wieku metody podwiązywania w postaci stalowych obejm, płaskowników linek czy też śrub, były źródłem chorób i osłabienia drzew.

W prowadzonych działaniach uczestniczy 4 osobowy zespół, w których oprócz pracowników firmy, bierze udział także pracownik Działu Zieleni Miejskiej odpowiadający za wszelkie uzgodnienia związane z realizacją tego zadania.

Szacunkowy koszt wykonania wiązań to ok. 20 tys. złotych, który może ulec zmianie, z uwagi na fakt, iż podczas prac wysokościowych prowadzonych w obrębie korony drzewa, mogą zostać zauważone uszkodzenia konarów wymagające wykonania dodatkowych zabezpieczeń.

Udostępnij: