A
A
A
Kontrast

Nawadnianie roślinności miejskiej

Nawadnianie roślinności miejskiej

16 czerwca 2023

Wysokie temperatury powietrza i dłuższe okresy bez deszczu powodują, że częściej niż w latach poprzednich pracownicy Działu Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach muszą podlewać tereny zielone w naszym mieście. Szczególnie dotyczy to nasadzeń kwiatów oraz młodych drzew, które są klimatyczną inwestycją na przyszłość.

Nawadnianie roślinności miejskiej

Każde bez wyjątku drzewo posadzone w tym oraz ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez Zarząd Dróg i Zieleni, objęte jest obowiązkowym podlewaniem.  W trakcie suszy wodę dostają także rośliny posadzone we wcześniejszych latach. Wyznaczając do podlewania drzewa starsze uwzględniane są jego potrzeby, czyli stopień adaptacji w warunkach miejskich oraz lokalizacja. Jednorazowo w czasie suszy drzewo dostaje ok. 20-30 litrów wody.

Do tego na terenie 113 ha zorganizowanej zieleni podlegającej ZDiZ w Suwałkach dochodzą krzewy oraz roślinność w trzech parkach (Parku Konstytucji 3 Maja, Parku Północnym, Bulwary na rzeką Czarna Hańcza),  skwerach oraz 25 rondach zagospodarowanych zielenią.

Ponadto podlewanych jest 20 tys. kwiatów posadzonych w amplach, gazonach i konstrukcjach kwiatowych. Woda dostarczana jest polewaczką i beczkowozem, a do podlania wszystkich letnich nasadzeń potrzeba ok. 4 500 litrów wody dziennie.

Z uwagi na warunki pogodowe podlewanie roślin – tak by uzyskać jak najlepsze efekty –  prowadzone jest głównie w godzinach porannych,  kiedy nie występuje obawa poparzenia roślin, a parowanie jest najmniejsze. Drzewa i krzewy podlewane są raz w tygodniu, natomiast pozostała roślinność co 2/3 dni.

Niestety w aktualnej sytuacji hydrologicznej podlewanie nie jest jednak w pełni skuteczne, ponieważ przesuszone podłoże sprawia, że w  wielu miejscach woda szybko przepływa przez profil glebowy i z trudnością jest wchłaniana. Podlewanie nie jest w stanie zastąpić deszczu, którego drobne krople miarowo docierają coraz głębiej.

Udostępnij: