A
A
A
Kontrast

Nawadniamy tereny zielone

Nawadniamy tereny zielone

20 sierpnia 2024

W mieście w ostatnich tygodniach cieszymy się prawdziwym latem. Jest nie tylko ciepło, ale i zielono, ale żeby tak pozostało na dłużej, potrzebna jest dobra opieka. W związku z okresami suszy bujne nasadzenia kwiatów i krzewów podlewane są przez pracowników Działu Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.

 Nawadnianie roślinności miejskiej

 Notowane ostatnio intensywne ale krótkotrwałe opady nie dają wytchnienia roślinom. Chłodniejsze noce co prawda przynoszą chwilową ulgę, ale drzewom i krzewom potrzebny jest rzęsisty, spokojny deszcz, tzw. konwekcyjny, który najlepiej nawadnia nasadzenia.

W związku z okresami suszy każde bez wyjątku drzewo posadzone w ostatnich trzech latach na terenach zarządzanych przez Zarząd Dróg i Zieleni, objęte jest obowiązkowym podlewaniem.  Częstotliwość podlewania starszych drzew zależy od bieżących warunków pogodowych. Duże znaczenia ma także wiek i stan roślin, ich odległości od jezdni, wielkość terenu zieleni, na którym rosną, czy też stopnia zacienienia konkretnego miejsca. Jednorazowo w czasie suszy drzewo dostaje ok. 20-30 litrów wody.

Do tego na terenie 113 ha zorganizowanej zieleni podlegającej ZDiZ w Suwałkach dochodzą krzewy oraz roślinność w trzech parkach (Parku Konstytucji 3 Maja, Parku Północnym, Bulwary na rzeką Czarna Hańcza),  skwerach oraz 25 rondach zagospodarowanych zielenią.

Ponadto podlewanych jest 20 tys. kwiatów posadzonych w amplach, gazonach i konstrukcjach kwiatowych. Woda dostarczana jest polewaczką i beczkowozem, a do podlania wszystkich letnich nasadzeń potrzeba ok. 4 500 litrów wody dziennie.

Z uwagi na warunki pogodowe podlewanie roślin – tak by uzyskać jak najlepsze efekty –prowadzone jest głównie w godzinach porannych,  kiedy nie występuje obawa poparzenia roślin, a parowanie jest najmniejsze. Drzewa i krzewy podlewane są raz w tygodniu, natomiast pozostała roślinność co 2/3 dni.

Niestety w aktualnej sytuacji hydrologicznej podlewanie nie jest jednak w pełni skuteczne, ponieważ przesuszone podłoże sprawia, że w  wielu miejscach woda szybko przepływa przez profil glebowy i z trudnością jest wchłaniana. Podlewanie nie jest w stanie zastąpić deszczu, którego drobne krople miarowo docierają coraz głębiej.

Udostępnij: