A
A
A
Kontrast

Nasadzenia kwiatów i drzew w 2021 roku

Nasadzenia kwiatów i drzew w 2021 roku

29 listopada 2021

Ponad 7 tys. posadzonych bylin, krzewów i roślin cebulowych na miejskich zieleńcach, trawnikach i w pasach drogowych. Ponad 11 tys. kwiatów posadzonych na kwietnikach oraz w konstrukcjach i amplach, które były rozlokowane w różnych częściach naszego miasta. Do tego nasadzenia prawie 200 nowych drzew. Tak wyglądał 2021 rok w obszarze miejskiej zieleni, znajdującej się w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.

Możliwość przebywania na świeżym powietrzu wśród przyrody niesie ze sobą  dobroczynne wartości. Dlatego też, by te chwile przebywania wśród miejskiej zieleni mogły wpływać na nas pozytywnie dzięki feerii kwietnych barw i bogactwu zapachów aromatycznych bylin, w 2021 roku został zrealizowany szereg  zadań związanych z nasadzeniami nowych roślin oraz pielęgnacją już istniejących.

 Nasadzenia kwiatów i drzew

Pracowników Działu Zieleni Miejskiej można było spotkać w wielu lokalizacjach Suwałk. Zajmowali się oni renowacjami trawników, pielęgnacją kwietników, a także układaniem rabat kwiatowych i zagospodarowaniem skrzyżowań o ruchu okrężnym – możemy je podziwiać w kilku lokalizacjach m.in.: na skwerze położonym u zbiegu ul. Gen. Podhorskiego i ul. Grabowej, na suwalskich bulwarach w okolicach Starej Łaźni oraz na rondzie 300-lecia Suwałk.

Pod opieką Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach znajdowała się również roślinność w pasach drogowych. Łącznie w 2021 roku powierzchnia Suwałk ozdobiona zielenią wzrosła prawie o 2 tyś. m2 w porównaniu do roku poprzedniego. Posadzono ponad 18 tys. roślin, wśród których znajdowały się kwiaty, byliny oraz krzewy, a także cebulki kwiatowe. W zależności od pory roku na suwalskich zieleńcach, trawnikach i rabatach, a także w pasach zieleni w pasie drogowym pojawiały się różne gatunki roślin. Wiosną i latem już tradycyjnie królowały tam aksamitki, pelargonie oraz begonie.

Zostały również wykonane nasadzenia trochę większych rozmiarów, czyli drzewa. W ciągu 2021 roku wypielęgnowano kilkadziesiąt drzew w pasach drogowych. Pracownicy Działu Zieleni Miejskie wykonywali cięcia formujące, nadające kształt całemu drzewu, usuwali martwe lub połamane przez wiatr konary i pasożytniczą jemiołę. Ponadto posadzonych zostało prawie 200 nowych drzew. Najwięcej było wśród nich lip drobnolistnych, a także klonów. Nasadzenia zostały wykonane m.in. w następujących lokalizacjach: ul. Sikorskiego, ul. E. Plater, ul. Pileckiego oraz okolice parkingu przy ul. Muzycznej i parkingu przy ul. ks. Zawadzkiego.

Opisując działania związane z zielenią miejską należy wspomnieć o budowie Parku Północnego na terenie pomiędzy ulicami Putry, Andersa oraz Minkiewicza. W nowym parku o powierzchni 8 000 m2 zostały posadzone krzewy, byliny oraz trawy oraz wykonano nasadzenia drzew, m.in. klonów, brzóz, wierzb białych oraz lip drobnolistnych.

Udostępnij: