A
A
A
Kontrast

Mini tężnia na suwalskich bulwarach

Mini tężnia na suwalskich bulwarach

19 kwietnia 2024

Na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą trwa montaż mini tężni solankowej. Zakończenie budowy planowane jest do końca kwietnia.

Mini tężnia solankowa to jedna z inwestycji, która wygrała w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski 2023. W kategorii dużych projektów zajęła I miejsce uzyskując 1893 głosy. Ze względu na niezbędne procedury oraz uzgodnienia  z konserwatorem zabytków budowa rozpoczęła się wiosną tego roku.

Mini Tężnia Solankowa będzie mieć kształt prostokąta o wymiarach 10×20 m ze ścianami obłożonymi tarniną o wysokości ścian tarniny minimum 3m i całkowitej wysokości około 3,5 m. Wokół tężni znajdzie się minimum osiem ławek i dwie leżaki.

Mini tężnia to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki brzozowe, w wyniku czego tworzy się aerozol bogaty w mikroelementy.

Inhalacje pomagają skutecznie walczyć w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Wokół tężni wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, który działa bakteriobójczo, bogaty jest w wapń, jod, magnez, potas, brom, żelazo i sód. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Inwestycję wykonuje Kryształowy Świat z Libiąża, koszt prac to 567 tyś. zł.

Bez wątpienia mini tężnia solankowa będzie dużym uatrakcyjnieniem terenu bulwarów nad Czarną Hańczą.

Udostępnij: