Na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą trwa montaż mini tężni solankowej. Zakończenie budowy planowane jest do końca kwietnia.
Mini tężnia solankowa to jedna z inwestycji, która wygrała w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski 2023. W kategorii dużych projektów zajęła I miejsce uzyskując 1893 głosy. Ze względu na niezbędne procedury oraz uzgodnienia z konserwatorem zabytków budowa rozpoczęła się wiosną tego roku.
Mini Tężnia Solankowa będzie mieć kształt prostokąta o wymiarach 10×20 m ze ścianami obłożonymi tarniną o wysokości ścian tarniny minimum 3m i całkowitej wysokości około 3,5 m. Wokół tężni znajdzie się minimum osiem ławek i dwie leżaki.
Mini tężnia to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki brzozowe, w wyniku czego tworzy się aerozol bogaty w mikroelementy.
Inhalacje pomagają skutecznie walczyć w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Wokół tężni wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, który działa bakteriobójczo, bogaty jest w wapń, jod, magnez, potas, brom, żelazo i sód. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.
Inwestycję wykonuje Kryształowy Świat z Libiąża, koszt prac to 567 tyś. zł.
Bez wątpienia mini tężnia solankowa będzie dużym uatrakcyjnieniem terenu bulwarów nad Czarną Hańczą.