A
A
A
Kontrast

Linie ciągłe, przerywane, strzałki – odnawiamy oznakowanie poziome!

Linie ciągłe, przerywane, strzałki – odnawiamy oznakowanie poziome!

16 maja 2024

Wraz z początkiem maja pracownicy Działu Bieżącego Utrzymania ZDiZ w Suwałkach rozpoczęli prace związane z odnową oznakowania poziomego. Obecnie intensywnie działają w centrum miasta, w okolicach ulic Utrata, T. Kościuszki, T. Noniewicza, L. Waryńskiego, Sejneńska, 1 Maja oraz E. Plater. Prace potrwają do końca sierpnia.

Oznakowanie w mieście odnawiane jest co roku, warunki zimowe sprawiają, że w wielu miejscach po tym okresie pozostaje ono niewidoczne. W związku z tym, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg rozpoczęły się prace związane z odtworzeniem oznakowania poziomego.

Linie ciągłe, przerywane, strzałki, przejazdy rowerowe i linie zatrzymań oraz symbole – to te elementy oznakowania poziomego są właśnie odnawiane przy użyciu białej farby dedykowanej do tego typu prac. Ekipy pracują metodą na zimno przy użyciu specjalistycznego sprzętu – malowarki hydrodynamicznej i pneumatycznej.

Warto podkreślić, iż odświeżanie znaków poziomych jest ściśle uzależnione od pogody. Temperatura przy gruncie w najzimniejszym momencie doby powinna wynosić minimum 5 stopni Celsjusza. Ponadto nawierzchnia musi być czysta i sucha, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.

W sumie Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach planuje renowację 12 tyś. m2 powierzchni oznakowania poziomego. Równolegle prace prowadziła firmę zewnętrzna, która wykonała ok.  6 500 m2 oznakowania na terenie całego miasta Suwałki. Skupiła się ona głównie na odnowieniu linii segregacyjnych i krawędziowych i swój zakres prac zakończyła w miniony weekend.

Zakończenie działań przez ZDiZ w Suwałkach zaplanowane jest na koniec sierpnia, jednak drobne prace malarskie związane z oznakowaniem przejść dla pieszych oraz uzupełniającym będą realizowane do listopada.

Udostępnij: