A
A
A
Kontrast

Kwieciste rondo im. Józefa Gajewskiego

Kwieciste rondo im. Józefa Gajewskiego

20 kwietnia 2022

Rondo im. Józefa Gajewskiego – jego budowa zakończyła się w listopadzie zeszłego roku, jednak dopiero dziś – ze względu na panujące warunki atmosferyczne pracownicy Działu Zieleni Miejskiej zakończyli prace związane z zagospodarowaniem skrzyżowania bogatą zielenią.

Rondo u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Łąkowej i Zastawie wykonała firma „Transport Ciężarowy Krzysztof Witkowski” z Olecka. W ramach prac budowlanych wykonano skrzyżowanie o ruchu okrężnym w granicach istniejącego pasa drogowego. Wykonawca zrealizował również m.in. chodniki, ścieżkę rowerową, zagospodarował teren, wykonał wyspy dzielące z kostki betonowej, a także zmienił lokalizację zatoki autobusowej.

Natomiast oznakowanie pionowe i poziome, kanał technologiczny i oświetlenie wykonał Zarząd Dróg i Zieleni.

W tym miesiącu, po wejściu roślin w okres wegetacji rozpoczęły się prace polegające na zagospodarowaniu ronda specjalnie wyselekcjonowaną zielenią. Dzisiaj zakończyły się zaplanowane działania, a kilkanaście metrów kwadratowych pokryła różnorodna i barwna roślinność.

Na skrzyżowaniu pojawiły się gatunki odporne na zanieczyszczenia środowiska i odpowiednie do miejscowych warunków siedliskowych, o dużej mrozoodporności, między innymi jeżówka purpurowa, kocimiętka Faassena oraz rozchodnik okazały. Projekt przewiduje także nasadzenia trawy ozdobnej: śmiałka darniowego oraz seslerii jesiennej.

Nasadzenia na rondzie wykonano piętrowo, symetrycznie, dzięki czemu całość zyska dekoracyjny wygląd z każdej strony. Do wykończenia tej powierzchni użyte zostały drewniane zrębki.

Udostępnij: