A
A
A
Kontrast

Konserwacja wiat przystankowych

Konserwacja wiat przystankowych

31 maja 2023

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach jest utrzymanie w należytym stanie wiat przystankowych wraz z gablotami reklamowymi. W związku z tym systematycznie przez cały rok wykonywany jest przegląd stanu technicznego przystanków oraz na bieżąco podejmowane są interwencje w przypadku powstania uszkodzeń wiat.

Codzienny przegląd stanu technicznego przystanków

O ile za komunikację miejską odpowiada Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej o tyle za wiaty przystankowe odpowiedzialny jest Zarząd Dróg i Zieleni. Na terenie naszego miasta jest ich 134. Z uwagi na bezpieczeństwo osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego, codziennie wykonywany jest przegląd stanu technicznego przystanków. W tych miejscach często dochodzi do aktów wandalizmu. Wybijane są szyby, niszczone są tablice z rozkładami jazdy, czy też wyginane daszki ochronne.

W tym roku przeprowadzone zostały już prace naprawcze na kilkudziesięciu przystankach autobusowych m.in. przy ulicy Utrata, Nowomiejskiej, T. Kościuszki, T. Noniewicza, A. Wierusza-Kowalskiego, Powstańców Wielkopolskich i Raczkowskiej. W sumie zostały wymienione 23 szyby przystankowe oraz 19 tabliczek z rozkładami jazdy. Ponadto pracownicy Działu Bieżącego Utrzymania naprawili 13 ławeczek oraz wymienili 4 daszki ochronne. Większość powyższych usterek była spowodowana aktami wandalizmu.

Estetyka wiat też jest ważna

Konserwacja obejmuje również malowanie elementów konstrukcyjnych przystanków. W bieżącym miesiącu 6 wiat przystankowych zostało oczyszczonych i w całości odmalowane. Działania zostały przeprowadzone m.in. przy ulicy Nowomiejskiej, gen. J. Dwernickiego i Powstańców Wielkopolskich.  Prace będą kontynuowane do późnej jesieni.

W ramach nadzoru nad wiatami przystankowymi prowadzone są również działania polegające na ich kompleksowym myciu. Pierwsze z nich następuje zawsze po zimie i zostało przeprowadzone w kwietniu. Kolejne odbywają się według potrzeb. Ponadto codziennie opróżniane są kosze na śmieci.

Zauważyłeś usterkę wiaty? Zgłoś ją!

Ze względu na dużą liczbę wiat (134 szt.) oraz przystanków autobusowych (266 szt.) znajdujących się pod nadzorem ZDiZ w Suwałkach  nie każda usterka jest szybko zauważana. W związku z tym mieszkańcy sami mogą dokonywać zgłoszeń zaistniałych problemów za pomocą aplikacji naprawmyto.pl lub pod numerem telefonu 87 565 99 30.

Udostępnij: