A
A
A
Kontrast

Kolejne zielone rondo w Suwałkach

Kolejne zielone rondo w Suwałkach

31 maja 2022

Prace związane z nasadzeniami zieleni na rondzie im. Aleksandra Seredyńskiego u zbiegu ulic Pileckiego i Północnej zostały zakończone.

Ronda w mieście nie tylko poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym ale warto traktować je również jako element dekoracyjny miasta, obsadzając odpowiednimi gatunkami roślin. Przy planowaniu zagospodarowania należy pamiętać aby posadzone rośliny były odporne na zanieczyszczenia powietrza i gleby, duże nasłonecznienie i okresowy brak wody, a także powinny być łatwe w pielęgnacji.

W związku z tym przy obsadzeniu ronda im. A. Seredyńskiego wykorzystano gatunki zimozielone, takie jak kostrzewa sina oraz sosna górska w odmianie karłowej. Kontrastem dla ciemnozielonych igieł sosen staną się biało obrzeżone liście dereni o dekoracyjnych, czerwonych pędach. Wśród niebiesko zabarwionych traw wyróżniać się będą bordowe rozchodniki, zaś wyższe piętro roślin zbudują krzewy kwitnącej wiosną świdośliwy, o liściach przebarwiających się jesienią na czerwono.,

Przy wyborze gatunkowym kierowano się przede wszystkim odpornością roślin na trudne warunki miejskie, a więc zasolenie czy zanieczyszczone powietrze. Ważne są także cechy takie jak pokrój czy ulistnienie, dzięki którym kompozycja będzie ciekawa pod względem formy i kolorów o każdej porze roku.

Przypomnijmy, iż Aleksander Seredyński w czasach PRL był zasłużonym działaczem suwalskiej opozycji.

Udostępnij: