A
A
A
Kontrast

Kiedy sprzątane są suwalskie ulice?

Kiedy sprzątane są suwalskie ulice?

18 sierpnia 2022

Czyste ulice mają znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców oraz estetyki miasta, dlatego są regularnie sprzątane na mokro. Każdego tygodnia sprzątanych jest prawie 200 km suwalskich ulic, za których czystość odpowiada Dział Oczyszczania i Napraw ZDiZ w Suwałkach. Zamiatanie na mokro i mycie odbywa się regularnie od wiosny do jesieni. 

Czystość i bezpieczeństwo 

Regularne sprzątanie ulic to kwestia nie tylko estetyki miasta, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników dróg. Z ulic wymiatany jest piasek, kurz, błoto, liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby stwarzać np. zagrożenie poślizgiem. Czyste ulice to także lepsze zdrowie mieszkańców, ponieważ poprawia jakość powietrza. Sprzątanie nawierzchni na mokro ogranicza wzbijanie szkodliwych pyłów i kurzu przez przejeżdżające samochody.

Według harmonogramu 

Jezdnie oczyszczają 3 specjalistyczne pojazdy –  ciężarowa zamiatarka uliczna (Iveco Cargo z zamiatarką VT650) oraz dwie małe zamiatarki SCHMIDT SWINGO 200+ oraz HAKO CM 1600. Suwalskie ulice są sprzątane według ustalonego planu. Zamiatarki każdego popołudnia oraz w nocy pracują w innych lokalizacjach. Kalendarz sprzątania opublikowany na stronie internetowej zdiz.suwalki.pl pozwala sprawdzić, kiedy czyszczona jest konkretna ulica – o ile odpowiada za nią ZDiZ. Harmonogram jest jednak elastyczny ze względu na dni świąteczne i zależny od pogody, prace nie odbywają się podczas ulewnych deszczy, do sprzątania konieczne są również temperatury powyżej zera.

Nocne sprzątanie 

Czyszczenie ulic odbywa się nocami oraz w godzinach popołudniowych. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo kierowców. Zamiatarki to pojazdy, które poruszają się z niewielką prędkością, a więc ciągu dnia, przy wzmożonym ruchu ulicznym, sprzątanie powodowałoby korki i mogłoby stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze.

Opróżniamy również kosze na śmieci

Oprócz sprzątania ulic Dział Oczyszczania i Napraw odpowiedzialny jest również za opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Przy suwalskich ulicach oraz na przystankach komunikacji miejskiej znajduje się kilkaset koszy na śmieci, które codziennie są opróżniane przez pracowników ZDiZ w Suwałkach. Częstotliwość, z jaką ekipy porządkowe wybierają śmieci, zależy od intensywności zapełniania pojemników i jest dostosowana do potrzeb. Oprócz opróżniania śmieci, sprawdzany jest również stan koszy oraz ich estetyka.

Gdzie można zgłosić zaśmiecenie, uszkodzony lub pomazany kosz?

Wszystkie uwagi, ale też i wnioski dotyczące czystości i porządku w mieście, można zgłaszać telefonicznie na całodobowy automat zgłoszeniowy pod numerem telefonu 87 563 17 68, bo przecież czyste Suwałki, to wspólna sprawa.

 

Udostępnij: