A
A
A
Kontrast

Jesienne porządki. Czy liście zawsze należy grabić?

Jesienne porządki. Czy liście zawsze należy grabić?

26 listopada 2020

Jesień kojarzona jest m.in. ze spadającymi liśćmi, które następnie przykrywają tereny wokół drzew. Ich usuwanie z przestrzeni miejskiej jest jednym z zadań porządkowych Zarządu Dróg i Zieleni. Liście usuwane są  głównie z trawników, szczególnie tych intensywnie użytkowanych, gdyż trawa, póki nie jest bardzo zimno, wciąż rośnie, a pozbawiona światła może zapaść na choroby grzybowe i zamierać. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku sposób porządkowania terenów poprzez tzw. grabienie mechaniczne. Dla trawników jest to korzystne, ponieważ dzięki takim czynnościom usuwany jest tzw. „filc”. To nic innego jak martwa materia organiczna, która utrudnia wzrastanie nowych źdźbeł trawy.

Z trawników w miejskich parkach, skwerach usuwane są także liście porażone przez choroby, stanowiące zimowe schronienie dla patogenów. W szczególności dotyczy to liści kasztanowców, w których występują poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka.

Oczywiście bezwzględnie liście usuwane są ze szlaków komunikacyjnych. Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni jesienią usuwają je głównie ze ścieżek i chodników. Gdy są wilgotne można się na nie poślizgnąć, ale liście zakrywają często przeszkody, co może niekiedy narażać użytkowników na ryzyko odniesienia kontuzji.

Zdarza się, że liście są pozostawione w miejscu ich opadnięcia. Niekiedy powoduje to uwagi mieszkańców miasta dotyczących zalegających liści, które kierowane są do Działu Zieleni Miejskiej. Należy jednak wyjaśnić, iż takie działanie jest celowe. Liście powinno się pozostawić zwłaszcza tam, gdzie naturalnie powstaje ściółka. Zatrzymuje ona wilgoć w glebie, a później powstaje z niej żyzna próchnica, niezbędna dla życia roślin. Liście dla niektórych organizmów stanowią pożywienie, a dla innych stają się schronieniem, tak jak w przypadku jeży, które wszyscy darzymy sympatią.

Dlatego też sposób prowadzenia jesiennych prac porządkowych powinien zawsze uwzględniać procesy zachodzące w przyrodzie i nie może być ukierunkowany wyłącznie na poprawę estetyki otoczenia.

Udostępnij: