A
A
A
Kontrast

Idzie wiosna – trwają przygotowania do kompleksowego oczyszczania miasta

Idzie wiosna – trwają przygotowania do kompleksowego oczyszczania miasta

14 lutego 2022

Wraz ze wzrostem temperatury w Suwałkach rozpoczynają się kilkutygodniowe wiosenne porządki. W sprzątanie zaangażowanych jest kilka działów Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach, a przebieg prac i termin ich zakończenia uzależniony jest od pogody.

Dział Oczyszczania i Napraw

W ramach akcji wiosennych porządków Dział Oczyszczania i Napraw odpowiada za pozimowe sprzątanie obiektów infrastruktury (przystanków autobusowych, chodników, schodów terenowych, ciągów pieszych, parkingów itp.).

Sprzątanie obejmuje usuwanie zalegającego kruszywa i innych zanieczyszczeń. Większość obiektów sprzątana jest z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego, prace mogą być więc realizowane mimo pojawiających się przymrozków.

Następnym krokiem, po ustabilizowaniu warunków pogodowych – gdy średnia dobowa temperatura zacznie wynosić powyżej zera, będzie sprzątanie mechaniczne dróg: odpiaszczanie ich, mycie nawierzchni jezdni i krawężników, oczyszczanie z zalegającej trawy, liści, chwastów, warstwy ziemi i innych zanieczyszczeń.

Przy sprzyjającej aurze, ten etap prac powinien rozpocząć się już w marcu, przy czym w pierwszej kolejności oczyszczane będą drogi należące w centrum miasta oraz najczęściej uczęszczane ciągi komunikacyjne. Skuteczne oczyszczenie wymaga kilkukrotnego przejazdu służb. Następnie oczyszczaniem objęte zostaną drogi o niższym obciążeniu ruchem drogowym.

Warto również zaznaczyć, iż przez cały rok odbywa się opróżnianie koszy ulicznych oraz sprzątanie ręczne terenów zielonych oraz   zatok autobusowych.

Dział Bieżącego Utrzymania Ruchu

Sprzątanie po zimie to również uzupełnienie oznakowania pionowego, w tym znaków pionowych, słupków hektometrowych oraz barier zabezpieczających. Chociaż znaki uzupełniane są na bieżąco przez cały rok to najwięcej pracy jest na przedwiośniu.

Najczęstszymi powodami zniszczenia oznakowania pionowego są kolizje drogowe oraz transporty wielkogabarytowe. Niekiedy do uszkodzenia dochodzi również przy prowadzeniu odśnieżania drogi w trudnych warunkach atmosferycznych, przy znaczącym ograniczeniu widoczności.

Ponadto prowadzone są działania  polegające na bieżącej naprawie oraz konserwacji wiat przystankowych. W ostatnim czasie zostało wymienionych jedenaście wybitych szyb.

Jeżeli pogoda się ustabilizuje powyżej zera stopni w ciągu doby planowane jest również rozpoczęcie pozimowych prac na drogach gruntowych na terenie miasta. Po każdym sezonie zimowym przeprowadzana jest kontrola newralgicznych odcinków dróg i rozpoczynają się działania naprawcze.

 Dział Zieleni Miejskiej

Dział Zieleni Miejskiej również przygotowuje się na nadejście wiosny. Obecnie w dziale Zarządu Dróg i Zieleni trwa przygotowywanie pierwszych roślin, które za kilka tygodni pojawią się na ulicach Suwałk.

W drugiej połowie lutego rozpocznie się oczyszczanie kłączy kanny – egzotycznej rośliny, która wykorzystywana jest w przestrzeni miejskiej od wielu lat. Początkowo była sadzona do gazonów, a obecnie zdobi kwietniki. Obecnie kłącza kanny pielęgnowane będą w donicach oraz tunelach foliowych, a wiosną zostaną posadzone do gruntu. W sumie na terenach miejskich zostanie posadzonych około 650 sztuk tej pięknej rośliny.

Drugą rośliną, która zostanie wysiana do skrzynek w lutym jest starzec popielany (potocznie zwany mrozem). Następnie po pikowaniu i osiągnięciu  odpowiedniej wysokości zostanie wykorzystany do urozmaicenia barw na kwietnikach miejskich. Starzec popielany dobrze znosi przymrozki tak więc rośnie aż do zimy. Średnio w ciągu roku wysadzanych jest ok. trzech tysięcy roślin mroza.

Przygotowanie do wiosny to nie tylko wysiew kwiatów, obecnie trwa wiosenne grabienie liści, które zostały pozostały na zimę. Dodatkowo wykonywane są zabiegi cięcia krzewów, a w najbliższym czasie planowane są dalsze prace pielęgnacyjne krzewów ozdobnych.

Udostępnij: