Ponad 20 tysięcy bratków, stokrotek i niezapominajek zostanie posadzonych w Suwałkach. To już tradycja, że wraz z przyjściem wiosny kolorowe kwiaty pojawiają się w gazonach i rabatach kwiatowych.
Bratki co roku pojawiają się w suwalskiej przestrzeni publicznej, by nadać miastu kolorowego i wiosennego wyglądu. Pierwsze nasadzenia będą miały miejsce w pierwszej połowie kwietnia, a żółte, białe i fioletowe kwiaty pojawią się między innymi wzdłuż ulicy Kościuszki i w sąsiedztwie Placu Marii Konopnickiej. Zakończenie nasadzeń bratków planowane jest do połowy kwietnia.
Po bratkach i stokrotkach przyjdzie pora na rośliny cebulowe, ukryte w ziemi jesienią. Pierwsze kwiaty pojawiły się już na początku marca, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca. Pracownicy Działu Zieleni Miejskiej jesienią posadzili w parkach i skwerach prawie 2500 sztuk cebul tulipanów i krokusów, które już niedługo będą upiększać nasze miasto.
Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich trzech lat w naszym mieście zostało posadzonych 7 295 sztuk tulipanów, krokusów i przebiśniegów oraz 600 sztuk cebul narcyza. Podziwiać je będzie można m.in. na Pl. M. Konopnickiej oraz w Paku Konstytucji 3 Maja.
Gdy po 15 maja „zimni ogrodnicy” już sobie pójdą, wiosenne nasadzenia ustąpią miejsca letnim. Sezonowe gatunki trafią na rabaty, do donic i gazonów. Dominować będą: aksamitki, begonie, pelargonie oraz kanna i starzec popielaty.
Obecnie w namiotach Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej przy ul. Sejneńskiej przygotowywane są sadzonki kanny oraz starca popielatego. Następnie w ostatnim tygodniu marca planowany jest wysiew nasion aksamitki. W tym roku mieszkańcy Suwałk będą mogli podziwiać 6 000 sztuk tych kwiatów rozlokowanych w większości kwietników oraz rabatach kwiatowych, np. podczas ułożenia słowa Pogodne Suwałki.
Warto przypomnieć, iż Suwałki ozdabiane są nie tylko sezonowymi kwiatami, ale także bylinami – ubiegłego roku tych wielosezonowych roślin na naszych zielonych terenach przybyło kilka tysięcy sztuk. Takie rośliny upiększają rabatę na wiele lat, a z czasem stają się nawet coraz piękniejsze. Do tego posiadają bardzo dobre właściwości mikroretencyjne, zapewniają także idealne warunki do bytowania owadów oraz drobnych kręgowców.