Od ponad dwóch tygodni na terenie miasta trwa akcja podwiązywania drzew. Działania, które mają na celu wzmocnienie struktury drzew, w szczególności jego ochronę przed wyłamaniem konarów czy też rozszczepieniem pnia, na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach wykonuje firma arborystyczna. Po wnikliwej ocenie kondycji miejskiego drzewostanu do podwiązania zostało wytypowanych 21 drzew, z czego 11 w Parku Konstytucji 3-ego Maja.
Ze względu na specyficzne, nienaturalne, miejskie środowisko w jakim drzewa żyją, narażone są na większe uszczerbki wytrzymałości oraz kondycji. Szczególnie gałęzie narażone są na przypadki złamań i opadu, przy czym są wysoko ponad ludzkimi głowami i ciężko jest dostrzec ewentualne uszkodzenia czy też choroby.
By zminimalizować ryzyko odłamania i upadku gałęzi, co przede wszystkim stanowi realne zagrożenie dla człowieka i jego mienia, od wielu lat stosuje się różne metody ich zabezpieczenia. Jedną z nich jest podwiązywanie konarów. Co prawda historia zabezpieczania drzew przy użyciu lin sięga XIX wieku, to dopiero na przełomie lat 80-tych i 90-tych technika ich wykonania doczekała się rewolucji. W Niemczech pojawiły się wówczas polipropylenowe wiązania elastyczne, które z powodzeniem stosowane są do dzisiaj. Jest to zdecydowanie bezinwazyjna metoda ochrony i jedna z najbardziej skutecznych. Należy nadmienić, iż stosowane szczególnie w XX wieku metody podwiązywania w postaci stalowych obejm, płaskowników linek czy też śrub, były źródłem chorób i osłabienia drzew.
W prowadzonych działaniach uczestniczy 4 osobowy zespół, w których oprócz pracowników firmy, bierze udział także pracownik Działu Zieleni Miejskiej odpowiadający za wszelkie uzgodnienia związane z realizacją tego zadania.
Szacunkowy koszt wykonania wiązań to ok. 20 tys. złotych, który może ulec zmianie, z uwagi na fakt, iż podczas prac wysokościowych prowadzonych w obrębie korony drzewa, mogą zostać zauważone uszkodzenia konarów wymagające wykonania dodatkowych zabezpieczeń.