W ramach trwających prac porządkowych na suwalskich drogach, które po zimie prowadzi Dział Bieżącego Utrzymania, trwa wymiana uszkodzonych słupków drogowych. To powtarzalne i zaplanowane czynności. W najbliższym czasie drogowcy wymienią ok. 50 uszkodzonych słupków ciągu ul. Wojska Polskiego, ul. Raczkowskiej, ul. Filipowskiej oraz przy łączniku między ul. Raczkowską a drogą w kierunku Augustowa i ul. Pułaskiego, odcinek zamiejski do granic miasta.
Najczęstszymi powodami zniszczenia słupków są kolizje drogowe oraz transporty wielkogabarytowe. Niekiedy do uszkodzenia dochodzi również przy prowadzeniu odśnieżania drogi w trudnych warunkach atmosferycznych, przy znaczącym ograniczeniu widoczności.
Co prawda biało czerwone znaki pionowe występujące w pasie drogowym nie mają takiego znaczenia jak znaki określające porządek w ruchu drogowym (znaki zakazu, nakazu), to jak się okazuje odgrywają ważną rolę informacyjną. Ich znaczenie zauważają mieszkańcy, którzy w ostatnim czasie informowali dyżurnego Zarządu Dróg i Zieleni o zniszczonych znakach przy m.in. ul. Raczkowskiej.
Czym są słupki drogowe i co oznaczają umieszczone na nich cyfry?
Słupki prowadzące, potocznie zwane słupkami drogowymi, to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego służące do optycznego prowadzenia ruchu. Przede wszystkim ułatwiają kierowcom orientację co do szerokości drogi, jej przebiegu, szczególnie na odcinkach wymagających szczególnej uwagi jak chociażby na łukach i ostrych zakrętach. Są one koloru białego i montuje się na nich czerwone elementy odblaskowe. Ważną informacją, która umieszczana jest słupkach, jest numer drogi oraz kilometraż. Ta druga informacja to tzw. pikietaż, który służy określeniu miejsca na drodze, podając odległość od jej początku. W Polsce (zarówno w przypadku dróg, jak i linii kolejowych) pikietaż podawany jest na słupkach rozmieszczonych co 100 metrów, z dokładnością do 1 metra.
Kilometraż (pikietaż) drogi wskazują znaki kilometrowe i znaki hektometrowe. Umieszcza się je na słupkach, na drogach krajowych i wojewódzkich, ale zaleca się ich stosowanie również na drogach powiatowych.